Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар разкри кой е най-добрият алкохол за имунитета, ако се пие в малки количества

05 декември 2023, 12:39 часа

Алкохолът като цяло е вреден за здравето - това е факт, известен на всеки. Но според руския лекар и микробиолог София Цветикова, алкохолът, получен чрез ферментация, може да има положителен ефект върху чревната микробиота.

Най-полезният алкохол за червата и уминитета

Експертът споделя, че пиенето на малки количества алкохолни напитки, произведени чрез ферментация, може да повиши защитните сили на организма, като повлияе положително на червата (по-точно на неговия бактериален състав). По-специално, такива напитки могат да стимулират развитието на добра микрофлора, състояща се от полезни бактерии.

„По време на ферментацията се отделят много полезни вещества, които спомагат за поддържането на здравето на чревната микробиота, насърчавайки растежа на броя на пробиотичните бактерии“, отбелязва София Цветикова.

Специалистът добавя, че някои от положителните здравословни свойства на алкохола са многократно потвърдени от научни изследвания.

Учени: Не виното, а този алкохол сваля холестерола

Към алкохолните напитки, които се приготвят чрез ферментация, спадат:

  • бяло вино;
  • червено вино;
  • бира;
  • сайдер;
  • комбуча;

Според експерта такива напитки съдържат метаболити, които осигуряват хранителна среда за полезните чревни бактерии. Благодарение на възпроизвеждането им в микрофлората, тялото става по-малко податлива на възпаления.

Цветикова подчертава, че приемът на алкохол винаги трябва да бъде изключително умерен. При големи дози се повишава нивото на токсичния за организма алдехид.

„Приемливите дози биха били няколко чаши вино на всеки два до три дни, чаша бира или сайдер“, пояснава експертът.

Полезните свойства на червеното вино се основават на факта, че то се получва в резултат от ферментация на грозде. Захарта, съдържаща се в гроздето, се обработва от микроорганизми, така че почти не остава от нея, тя се превръща в алкохол, чието количество в сухите вина обикновено не надвишава 13%.

Червеното вино също съдържа биофлавоноиди и антиоксиданти, кверцетин и ресвератрол, които свързват свободните радикали и предотвратяват:

  • преждевременно стареене на клетките, включително мозъка и опорно-двигателния апарат;
  • образуване на кръвен съсирек;
  • развитие на рак.

Червеното вино е обогатено с ресвератрол от червени гроздови кожи и гроздови семки. Съдържа 3 пъти повече от този антиоксидант от гроздовия сок.

Сухите и полусладките червени вина тонизират, действат антистресово и подобряват качеството на съня. Но можете да спите спокойно и да не се чувствате виновни за пиенето на вино само ако не превишавате терапевтичните дози.

Още: Лекар: Всички правим това, но то е по-вредно за тялото от алкохола

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес